relacja z WARSAW HOME 2019KOREK- ciepło i ekologia w naszym domu

Na hasło „korek” zapewne pomyślimy o tablicy korkowej, podkładkach pod kubki czy korku w butelce wina.

Jednak korek, o czym często zapominamy podczas remontu, to nie tylko dodatki dekoracyjno użytkowe, to również idealny materiał do zastosowania na podłogach oraz ścianach.

Możemy go spotkać w przeróżnych formach jak panele lub płyty. Ściany i podłoga korkowa mogą wyglądać jak panele drewniane a nawet jak beton, czy po prostu korek w rozmaitych kolorach i odcieniach. Zachęcamy do przejrzenia "galerii wzorów" producentów, by przekonać się o jego różnorodności.

 

 

Czym w zasadzie jest korek i z czego powstaje?

Korek jest naturalnym, elastycznym, ognioodpornym i nieprzepuszczalnym materiałem. Pozyskuje się go z przetworzonej kory dębów korkowych. Co ważne, jest to proces przyjazny środowisku. Kora zdjęta zostaje z pnia tak by drzewo nie zostało uszkodzone i mogło nadal rosnąć.

 

Warto zastanowić się nad podłoga/ścianą korkową gdyż posiada ona wiele zalet, również zdrowotnych.

  • Coś co ucieszy alergików, korek nie przyciąga kurzu i jest odporny na wilgoć.
  • Dzięki elastyczności, korkowa podłoga amortyzuję uderzenia, przez co chodzenie nawet boso staje się nie tylko komfortowe ale i bezpieczniejsze, ponieważ odciążone są nasze stawy i kręgosłup.
  • Korek posiada właściwości termoizolacyjne, zawsze jest przyjemnie „ciepły” w dotyku.
  • Jest świetnym izolatorem akustycznym, tłumi np. dźwięki chodzenia, biegania dzieci itp.
  • Nadaje się do łazienek i kuchni dzięki swojej wyżej już wymienionej odporności na wilgotność.

 

Korek sprawia, że nasze domy są ciche, przytulnie ciepłe oraz sprzyjają naszemu zdrowiu zarazem dbając o ekologie. Podłogi i ściany korkowe sprawdzają się również w miejscach publicznych jak biblioteki, muzea czy nawet siłownie.

 

Komu korka nie polecamy?

Tym co korka nie lubią ;)

Nie polecamy go również w pomieszczeniach gdzie znajduję się ogrzewanie podłogowe, pomimo deklaracji niektórych producentów, pamiętajmy iż jest to materiał termoizolacyjny.

 

06 stycznia 2019

Malachit, jest autorską pracownią zajmująca się architekturą wnętrz od projektów koncepcyjnych po pełne projekty wykonawcze.

© MALACHIT. ALL RIGHTS RESERVED.

BLOG